Merkez Bankası Resmen Açıkladı: Dolar Kuru 15 Gün Sonra Bu Seviyeye Yükselecek!

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), her ay düzenli olarak yayınladığı Piyasa Katılımcıları Anketi’nin Mart sayısını bugün kamuoyu ile paylaştı.

53’ü finansal sektör, 17’si reel sektör olmak üzere toplam 70 katılımcının soruları ile derlenen raporda, gelecek haftalarda yaşanması beklenen ekonomik göstergelere ilişkin çarpıcı sonuçlara yer verildi.

TCMB’NİN FAİZ KARARI NE OLACAK?

21 Mart tarihinde PPK toplantısını gerçekleştirecek olan Merkez Bankası’nın, geçtiğimiz ay pas geçtiği faizleri bu ay 250 baz puan artırabileceği konuşulurken, dünyaca ünlü Deutsche Bank ve Bank of America tarafından, faizlerin artabileceğine dair sinyaller verilmişti.

Halihazırda yüzde 45 seviyelerinde olan politika faizi, katılımcıların yanıtları sonrasında bu ay 45.82 seviyesine çıktı. Bu açıklama, birçok katılımcının faizlerin pas geçileceğini düşünmesine karşın, bazı katılımcıların faiz artışı beklentisinde olduğunu gözler önüne serdi.

İŞTE 15 GÜN SONRA GÖRÜLMESİ BEKLENEN DOLAR KURU

Ekonomi piyasalarında söz sahibi 70 katılımcıya yöneltilen “Bankalararası döviz piyasası ABD Dolar kuru beklentiniz nedir? (TL)” sorusuna verilen yanıtlar ile, 31 Mart’ta beklenen dolar/TL paritesi 32,6317 oldu.

Ayrıca katılımcılar, 31 Aralık 2024 tarihinde görülmesi beklenen dolar kuru için 40,5344 TL seviyesini işaret etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x